ATV06B360JB-HF
Description
TVS DIODE 36V 58.1V SMB
DataSheet
ATV06B360JB-HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
Voltage - Breakdown (Min):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):10.33A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)