SMAJ58AHM2G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 58V 93.6V DO214AC
DataSheet
SMAJ58AHM2G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMAJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):58V
Voltage - Breakdown (Min):64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.3A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)