1.5SMB36A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 1500W 36V UNI DO214AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5SMB36A PDF
Type Description
Series:1.5SMB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):30.8V
Voltage - Breakdown (Min):34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):167.8A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)