SMA6J75A-Q
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE SMA AECQ
DataSheet
SMA6J75A-Q PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SM6J-Q
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):75V
Voltage - Breakdown (Min):83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)