AK3-015C-12
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15V 28V AXIAL
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
AK3-015C-12 PDF
Type Description
Series:AK3
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Breakdown (Min):16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:28V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3000A (3kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:9000pF @ 10kHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)