MMQA20VT1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 20V 28.6V SC74
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MMQA20VT1G PDF
Type Description
Series:MMQA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:4
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):20V
Voltage - Breakdown (Min):19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:28.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):840mA (8/20µs)
Power - Peak Pulse:150W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)