ATV02W141B-HF
Description
TVS DIODE 140V 224V SOD123
DataSheet
ATV02W141B-HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):140V
Voltage - Breakdown (Min):155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:224V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):890mA
Power - Peak Pulse:200W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)