SMBJ250E3/TR13
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 250V DO214AA
DataSheet
SMBJ250E3/TR13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):250V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:-
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)