1SMA18AT3G
Description
TVS DIODE 18V 29.2V 6TDFN
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1SMA18AT3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):18V
Voltage - Breakdown (Min):20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):13.7A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:645pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)