SMA6L130A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 130V 209VC DO221AC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMA6L130A PDF
Type Description
Series:SMA6L
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):130V
Voltage - Breakdown (Min):144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.9A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)