SLD5S16A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 3600W UNI SMTO-263 16V
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SLD5S16A PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SLD5S
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):138A
Power - Peak Pulse:3600W (3.6kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)