10BJ85CA
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 85V 137VC 1KW DO214AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
10BJ85CA PDF
Type Description
Series:10BJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):85V
Voltage - Breakdown (Min):94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):7.3A
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)