D33V0S1U2LP1608-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
SURGE PROTECT PP U-DFN1608-2
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
D33V0S1U2LP1608-7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
Voltage - Breakdown (Min):36V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:55V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):19A
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:156pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)