1SMA22CAT3
Description
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
DataSheet
1SMA22CAT3 PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):22V
Voltage - Breakdown (Min):24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:280pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)