1SMB33AT3G
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 33V 53.3V SMB
DataSheet
1SMB33AT3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
Voltage - Breakdown (Min):36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11.3A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:510pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)