ICTE-36RL4
Description
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
ICTE-36RL4 PDF
Type Description
Series:Mosorb™
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
Voltage - Breakdown (Min):42.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:65.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):23A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)