MX5KP64A
Description
TVS DIODE 64V 103V CASE 5A
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MX5KP64A PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):64V
Voltage - Breakdown (Min):71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):49A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AR, Axial
Supplier Device Package:Case 5A (DO-204AR)