VTVS63ASMF-M3-18
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 63V 108V DO219AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
VTVS63ASMF-M3-18 PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):63V
Voltage - Breakdown (Min):70.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:108V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.54A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:227pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)