SA14CAHR0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 14V 23.2V DO204AC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SA14CAHR0G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):14V
Voltage - Breakdown (Min):15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):22.6A
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device Package:DO-204AC (DO-15)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MX15KP33A
MX15KP33A
TVS DIODE 33V 54.8V CASE 5A
SA8.0CA
SA8.0CA
TVS DIODE 8V 13.6V DO204AC
SMBJE400CA
SMBJE400CA
TVS DIODE 400V 648VC 600W SMBJ
SA14CAHR0G
SA14CAHR0G
TVS DIODE 14V 23.2V DO204AC