TPSMA6L16A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 16V 26V DO221AC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TPSMA6L16A PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TPSMA6L
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):23.1A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)