1SMA45AT3G
Description
TVS, 400W, 45V UNIDIRECTIONAL
DataSheet
1SMA45AT3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):45V
Voltage - Breakdown (Min):50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:72.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.5A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:280pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)