1.5SMC15A R7G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12.8V 21.2V DO214AB
DataSheet
1.5SMC15A R7G PDF
Type Description
Series:1.5SMC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12.8V
Voltage - Breakdown (Min):14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):74A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)