MRT100KP78AE3
Description
TVS DIODE 78V 153V CASE 5A
DataSheet
MRT100KP78AE3 PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):78V
Voltage - Breakdown (Min):86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:153V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:100000W (100kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AR, Axial
Supplier Device Package:Case 5A (DO-204AR)