1SMB13CAT3G
Description
TVS DIODE 13V 21.5V 425TEPBGA I
DataSheet
1SMB13CAT3G PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13V
Voltage - Breakdown (Min):14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):27.9A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:630pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)