SM8S26CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
26V 6600W PACKAGE DO-218AB BI-DI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SM8S26CATR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):157A
Power - Peak Pulse:6600W (6.6kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)