30KPA102A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 102V 165.6V P600
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
30KPA102A PDF
Type Description
Series:30KPA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):102V
Voltage - Breakdown (Min):113.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:165.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):183A
Power - Peak Pulse:30000W (30kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)