BZW50-68B
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 68V 157V R-6
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
BZW50-68B PDF
Type Description
Series:BZW50, TRANSIL™
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):68V
Voltage - Breakdown (Min):75.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:157V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):382A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:1500pF @ 1MHz