STN161150U332
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE ESD DFN1610 15V 330PF
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
STN161150U332 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:30V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):55A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:2000W (2kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:330pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)