15KPA110CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 110V 178.6V P600
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
15KPA110CATR PDF
Type Description
Series:15KPA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):110V
Voltage - Breakdown (Min):122.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:178.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):84.5A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)