
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMDJ |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 40V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 44.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 64.5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 46.5A |
| Power - Peak Pulse: | 3000W (3kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMCJ) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 | ||
| 6000 |
Current price of SMDJ40CA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 20V 32.4V DO204AC
TVS DIODE 16V 26V DO214AB
TVS DIODE 11V 18.2V DO214AC
TVS DIODE 40V 64.5V DO214AB
CRYSTAL 16.9344MHZ 20PF SMD
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DC DC CONVERTER 12V