AK15-066C-Y
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 58V 15KA BI-DIR RADIAL
DataSheet
AK15-066C-Y PDF
Type Description
Series:AK15-Y
Package:Tray
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):66V
Voltage - Breakdown (Min):72V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:120V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):15000A (15kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:10000pF @ 10kHz (Max)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)