SMCJ16CA-QH
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 16V 26V SMC
DataSheet
SMCJ16CA-QH PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMCJ
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):57.7A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)