
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 16V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 17.8V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 26V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 57.7A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package: | SMC/DO-214AB |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 1.5SMCJ16CA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 7.5V 12.9V DO214AB
TVS DIODE 45V 72.7V PLAD
TVS DIODE 8V 13.6V DO204AR
FIXED IND 820UH 750MA 1.3OHM SMD
TVS SMC 16V 1500W BI
CONN BARRIER STRP 19CIRC 0.438"
FIXED IND 39NH 600MA 280 MOHM