
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMDJ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 160V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 178V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 259V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 11.6A |
| Power - Peak Pulse: | 3000W (3kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMCJ) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of SMDJ160CA-T7 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 136V 219V DO204AR
DIO TVS VWM 26V 5KW BIDIR SMC AE
TVS DIODE 33.3V 53.9V DO201
TVS DIODE 160V 259V DO214AB
XTAL OSC XO 58.9824MHZ CMOS SMD
CONN SOCKET 60P 0.05 GOLD PCB RA
DC DC CONVERTER 5V 5W