SMBJ18A-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 18V 39.3V SMB
DataSheet
SMBJ18A-TR PDF
Type Description
Series:SMBJ, TRANSIL™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):18V
Voltage - Breakdown (Min):20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):21.5A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)