1.5KE10ATA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 8.55V 18.6V DO201
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5KE10ATA PDF
Type Description
Series:1.5KE
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.55V
Voltage - Breakdown (Min):9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):104.8A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)