SMAJ36A-E3/61
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 36V 58.1V DO214AC
DataSheet
SMAJ36A-E3/61 PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
Voltage - Breakdown (Min):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):6.9A
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:DO-214AC (SMA)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SMBG9.0A-E3/5B
SMBG9.0A-E3/5B
TVS DIODE 9V 15.4V DO215AA
1N6268AHE3_A/C
1N6268AHE3_A/C
TVS DIODE 6.4V 11.3V 1.5KE
SMF22A-HM3-18
SMF22A-HM3-18
TVS DIODE 22V 35.5V DO219AB
SMAJ36A-E3/61
SMAJ36A-E3/61
TVS DIODE 36V 58.1V DO214AC
W 100 S - 8 OHM
W 100 S - 8 OHM
HIFI LOW-MIDRANGE DRIVER
SiT3373AC-4B3-30NG250.000000Y
SiT3373AC-4B3-30NG250.000000Y
XTAL OSC VCXO 250.0000MHZ HCSL
UP2-AH-1-TH
UP2-AH-1-TH
CONN PLUG USB2.0 TYPEA 4POS R/A