SMCG13AHE3/57T
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 13V 21.5V DO215AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMCG13AHE3/57T PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13V
Voltage - Breakdown (Min):14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):69.8A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)