VS3V3BL1HST15R
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
RASMID SERIES - TRANSIENT VOLTAG
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
VS3V3BL1HST15R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:66W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:0.25pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TA)