MASMBG110A
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 110V 177V DO215AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MASMBG110A PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):110V
Voltage - Breakdown (Min):122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.4A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)