
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TransZorb® |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 6.5V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 7.22V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 11.2V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 44.6A |
| Power - Peak Pulse: | 500W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package: | DO-214AC (SMA) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of SMA5J6.5AHE3/5A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 110V 177V DO214AC
TVS DIODE 10V 18.8V DO218AB
TVS DIODE 58V 93.6V DO214AB
MEMS OSC XO 133.3000MHZ LVCMOS
SMPM BULLET ADAPTER 50OHM
TVS DIODE 6.5V 11.2V DO214AC
MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-85C