
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | P6KE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 7.78V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 8.19V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 14.07V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | - |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AC, DO-15, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-204AC (DO-15) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of P6KE9.1C-B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 14V 23.2V DO218AB
TVS DIODE 111V 179V 1.5KE
TVS DIODE 85V 151V DO214AC
CRYSTAL 25.0000MHZ 8PF SMD
XTAL OSC VCXO 163.8400MHZ LVPECL
TVS DIODE 7.78V 14.07V DO204AC
CONN HDR .100" 40POS