
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1.5KE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 342V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 360V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 575.4V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 2.8A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-201 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 1.5KE400C-B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 136.8V 245.7V C AXIAL
TVS DIODE 70.1V 113V DO214AA
TVS DIODE 171V 274V DO204AC
XTAL OSC VCXO 240.0000MHZ LVPECL
XTAL OSC VCXO 245.7600MHZ HCSL
TVS DIODE 342V 575.4V DO201
FILAMENT GOLD PLA 0.07" 250G