
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | P6KE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 15.3V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 16.2V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 26.46V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | - |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AC, DO-15, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-204AC (DO-15) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of P6KE18C-B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 25.6V 43.47V DO214AC
TVS DIODE 23.1V 37.5V DO214AA
TVS DIODE 28V 44V DO214AC
FIXED IND 330UH 90MA 15.24 OHM
TVS DIODE 15.3V 26.46V DO204AC
FIXED IND 2.7UH 8A 8.3 MOHM SMD
FIXED IND 82UH 810MA 604 MOHM