
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TransZorb® |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 73.7V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 81.9V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 131V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 11.5A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Supplier Device Package: | 1.5KE |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 1.5KE91HE3/73 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE DO-214AA SMB
TVS DIODE 33.3V 53.9V DO214AB
TVS DIODE 20V 32.4V SMA
MEMS OSC XO 161.1328MHZ LVDS SMD
XTAL OSC VCXO 445.5000MHZ LVDS
TVS DIODE 73.7V 131V 1.5KE
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP