15KPA130-B
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 130V 218.72V P600
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
15KPA130-B PDF
Type Description
Series:15KPA
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):130V
Voltage - Breakdown (Min):136.89V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:218.72V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):72.5A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)