BZW04-273HB0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 273V 438V DO204AL
DataSheet
BZW04-273HB0G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, BZW04
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):273V
Voltage - Breakdown (Min):304V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:438V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):900mA
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)