3KPSMC90B
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 3KW 90V 156V SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
3KPSMC90B PDF
Type Description
Series:*
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):105.45V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)