SMBG13HE3/5B
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 13V 23.8V DO215AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMBG13HE3/5B PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13V
Voltage - Breakdown (Min):14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:23.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):25.2A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device Package:DO-215AA (SMBG)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
P4KE56
P4KE56
TVS DIODE 47.8V 80.85V DO204AL
SA22
SA22
TVS DIODE 22V 37.28V DO204AC
1.5KE15
1.5KE15
TVS DIODE 12.8V 22.26V DO201
LGN2E391MELZ35
LGN2E391MELZ35
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
DC/DC CONVERTER 3.3V 122W
SMBG13HE3/5B
SMBG13HE3/5B
TVS DIODE 13V 23.8V DO215AA