TPC15HM3/87A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12.1V 22V TO277A
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TPC15HM3/87A PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12.1V
Voltage - Breakdown (Min):13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):68.2A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 185°C (TJ)